Jak zdobyć pieniądze na rozwój małej firmy?

Jeśli dopiero zaczynasz stawiać pierwsze kroki w biznesie i zastanawiasz się jak zdobyć wsparcie, chętnie Ci podpowiemy! Małe firmy wbrew pozorom mają naprawdę wiele możliwości, nawet jeśli nie masz dużej sumy pieniędzy na start, w wielu przypadkach możesz liczyć na dofinansowanie. Wsparcie jest najczęściej uzyskiwane w postaci dotacji, ale może mieć również formę kredytu lub pożyczki. Warto rozważyć wszystkie możliwości i wybrać spośród nich tą najlepszą.

Wsparcie dla małych firm – jak je zdobyć?

1. Kredyt: obecnie wiele banków chętnie udziela go firmom, które dopiero zaczynają działać w branży. Najczęściej przyjmuje on dwie formy, może być to kredyt:

– zabezpieczony hipoteką: mogą starać się o niego przedsiębiorcy, którzy posiadają własną nieruchomość, jego kwota jest zazwyczaj dość wysoka, a sam koszt kredytowania w większości opłacalny.

– niezabezpieczony: nie wymaga od przedsiębiorcy posiadania nieruchomości, jednak w odróżnieniu do kredytu zabezpieczonego hipoteką jego finansowanie jest dużo niższe. Warto mieć również na uwadze okres spłaty, w przypadku takiego kredytu jest on dość krótki, a co za tym idzie jednorazowe raty dużo wyższe.

2. Fundusze Unijne: to opcja, z której korzysta wielu początkujących przedsiębiorców, głównie dlatego, że nie mają one tak szerokich wymagań jak banki, a przy tym mogą być udzielane na różnego rodzaju działalności. Mimo tego istnieje kilka niezbędnych formalności, które należy dopełnić we wskazanym terminie, po złożeniu wniosku o dotacje należy jedynie zaczekać na to czy zostanie ona pozytywnie rozpatrzona.

3. Pożyczka: można uzyskać ją dużo łatwiej niż kredyt, ponieważ nie wymaga zabezpieczenia finansowego oraz posiadania własnej nieruchomości. Co więcej, czas oczekiwania na pieniądze jest dużo krótszy. Jeśli szukasz sposobu na wsparcie swojej początkującej firmy, dobrym rozwiązaniem może być lokalny fundusz pożyczkowy, z którego uzyskasz pieniądze na zakup niezbędnego wyposażenia oraz maszyn.

Jak widać istnieje kilka możliwości, jeśli szukasz wsparcia i dofinansowania, za pomocą którego sfinansujesz zakup niezbędnego do pracy sprzętu, a także wyposażysz swoje pierwsze biuro to pożyczka, kredyt lub dofinansowanie doskonale się sprawdzą.