Kiedy sprzedawca jest zwolniony z obowiązku wystawienia paragonu?

Rozwój technologii oraz internetu sprawił, że coraz częściej wiele osób rezygnuje z tradycyjnych, stacjonarnych zakupów i większość rzeczy nabywa w sklepach online, bez wychodzenia z domu. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo wygodne, ale również dużo szybsze. Stanowi ono także duże udogodnienie dla sprzedawcy, chociaż pojawiają się także pewne kwestie dyskusyjne, które nie zawsze są jasne. Jedną z nich jest między innymi zwolnienie z obowiązku wystawienia dowodu sprzedaży, kiedy należy go wydać? I jak zrobić to prawidłowo? Dzisiaj to sprawdzimy!

Wystawienie paragonu jako obowiązek sprzedawcy

Nie ma wątpliwości co do tego, że podczas zakupów w sklepie stacjonarnym sprzedawca zobowiązany jest dać nam paragon po zakończonej transakcji – mówi o tym art. 11 ust. 3 pkt. 1 ustawy o Vat. Dodatkowo, dochodzi do tego rozporządzenie Ministra Finansów, według którego paragon musi zostać wydany, nawet jeśli kupujący sam go nie żąda. Tutaj sytuacja jest jasna, a w przypadku złamania któregoś z postanowień sprzedawca może zostać obciążony karą finansową.

Zakupy w sklepie internetowym, a paragon?

Mimo, że w obu przypadkach proces robienia zakupów przebiega podobnie, a właściciele sklepów online zobowiązani są do prowadzenia ewidencji obrotu oraz rejestracji podatku przy pomocy kas fiskalnych, sprawa dotycząca samego wystawienia dowodu sprzedaży wygląda trochę inaczej. Dzieje się tak, ponieważ nie wszyscy sprzedawcy muszą dokonywać rejestracji towarów przy użyciu kasy fiskalnej – mówi o tym zapis znajdujący się w rozporządzeniu wydanym w 2014 r. przez Ministra Finansów.

Z rozporządzenia wynika, że rejestracji towarów, przy pomocy kasy fiskalnej nie muszą dokonywać sklepy internetowe, które prowadzą sprzedaż wysyłkową, a zapłata za zakupy od klientów wpłacana jest na rachunek bankowy. Należy jednak pamiętać, że taki przelew musi zawierać wszystkie niezbędne dane płatnika oraz towaru jaki został kupiony. Warto też pamiętać, że obowiązek wystawienia paragonu nie dotyczy sprzedawców, których dochód z obrotu na rzecz osób fizycznych nie przekroczył 20 tys. zł w poprzednim roku podatkowym.