Koronawirus – pomoc dla przedsiębiorców

Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele osób straciło pracę lub też zostało zmuszonych do zamknięcia prowadzonych firm. Rozwiązania zaproponowane w ramach Tarczy Antykryzysowej mogą się jednak okazać pomocne dla wielu przedsiębiorców. Jeśli masz firmę i szukasz sposobu na podratowanie działalności, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Pomoc dla przedsiębiorców

W ramach Tarczy Antykryzysowej osoba, która prowadzi swoją firmę może starać się o:

1. Ulgę w ZUS: która umożliwia odroczenie terminu spłaty składek, a także daje szansę rozłożenia jej na raty. Takie rozwiązanie może okazać się bardzo pomocne i uchronić firmę przed zamknięciem na stałe.

Jak to zrobić?

Wystarczy zalogować się na portalu PUE ZUS i wypełnić odpowiedni wniosek, a także dołączyć do niego wypełniony dokument dla osób prowadzących pełną księgowość lub dla osób nieprowadzących pełnej księgowości. Gotowy dokument można dostarczyć do ZUS lub wysłać elektronicznie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wysyłki online, trzeba w ciągu 14 dni dostarczyć do ZUS wersję papierową.

2. Ulgi w podatkach: to kolejny element stworzony w ramach Tarczy Antykryzysowej, zgodnie, z którym przedsiębiorcy otrzymują dłuższy czas na spłatę zaliczek na podatek od wynagrodzeń. Mogą również starać się o przyznanie ulgi w zakresie zobowiązań podatkowych.

Jak to zrobić?

Wniosek złożyć można po wcześniejszym zarejestrowanie się na stronie Gov.pl, należy uzupełnić go o wszystkie niezbędne informacje, a następnie wysłać w formie online bez wychodzenia z domu.

3. Zasiłek opiekuńczy: stworzony w ramach Tarczy Antykryzysowej i przyznawany na wskutek zamknięcia żłobków, przedszkoli oraz szkół. Przysługuje on osobom zatrudnionym, posiadającym ubezpieczenie, które zmuszone są przerwać pracę, ponieważ muszą zająć się dziećmi. Zasiłek przyznawany jest przez 14-dni i wynosi 80% podstawy wynagrodzenia.

Jak to zrobić? Podobnie jak w przypadku ulgi w ZUS, tutaj również należy zalogować się na portalu PUE ZUS, a następnie wypełnić wniosek ZAS-58, potwierdzić ciężką sytuację i podpisać go przy pomocy podpisu osobistego (e-dowodu), zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.