Co się zmieniło? Czyli nowe zasady wystawiania faktur do paragonów

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to z pewnością śledzisz wszelkiego rodzaju zmiany w prawie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ tylko w ten sposób możesz być ze wszystkim na bieżąco i uniknąć błędów, a także wiążących się z nimi kar. Prawo ciągle się zmienia, dlatego też tak ważne jest, aby kontrolować wszystkie modyfikacje i się do nich dostosowywać.

Wprowadzone 01.01.2020 r. nowe zasady dotyczące wystawiania faktur do paragonów to niezwykle ważna zmiana dla firm, o której należy pamiętać dokonując zakupu towarów. Jak dokładnie wygląda i co zmienia? Sprawdźmy!

Nowe zasady – charakterystyka

O wprowadzonych zmianach mówi artykuł 106b ust. 5, zgodnie, z którym, sprzedawca może wystawić fakturę jedynie do paragonu, na którym znajduje się numer NIP nabywcy. Oznacza to, że pracownik jeszcze zanim klient zrobi zakupy, musi wiedzieć, czy dokonuje ich jako firma, czy jako osoba prywatna. W pierwszym przypadku należy poinformować sprzedawcę o tym, że konieczna będzie faktura, wtedy poprosi on o NIP i umieści go na paragonie jeszcze przed wydrukowaniem, a następnie wystawi fakturę. Warto pamiętać, że to obostrzenie nie dotyczy osób prywatnych, mogą one bowiem otrzymać fakturę również na paragon, na którym nie znajduje się numer NIP.

Konsekwencje wystawienia faktury dla paragonu bez numeru NIP

Podobnie jak wszystkie szczegóły dotyczące wystawiania faktur w art. 106b ust. 6 umieszczone zostały także konsekwencje, jakie grożą osobom, które się do nich nie dostosują. Zgodnie z artykułem firma, która w swojej ewidencji będzie miała fakturę, wystawioną na paragon niezawierający numeru NIP, zobowiązana jest do zapłacenia kary. Wynosi ona 100% kwoty znajdującej się na fakturze. Jednak to nie wszystko, ponieważ konsekwencje są obustronne. Oznacza to, że dotyczą one również sprzedawcy towaru, który taką fakturę wystawił.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o tym, aby przedstawiciele firm kupując towary, które chcą odliczyć je od podatku pamiętali, aby poinformować o tym sprzedawcę. Natomiast w przypadku, gdy sprzedawca posiada kasę fiskalną, która nie ma takiej funkcji, należy od razu poprosić o fakturę zamiast paragonu.