Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa, to ciężka praca, która wymaga zaangażowania i śledzenia na bieżąco zmian zarówno w branży, jak i w prawie. Jeśli masz je pod kontrolą, to z pewnością wiesz, że 01.11.2019 r. wprowadzone zostały w życie przepisy dotyczące nowej matrycy stawek. Zgodnie z pierwotnym zapisem miały w większości zacząć obowiązywać od 01.04.2020 r., jednak w związku z wybuchem pandemii COVID-19 resort finansów zdecydował się przesunąć wprowadzenie ich w życie o 3 miesiące.

Jedynym wyjątkiem, były wyroby przemysłu poligraficznego zarówno te w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Dla nich, nowa matryca stawek VAT stała się obowiązkowa wraz z wejściem w życie wspomnianej ustawy, czyli 01.11.2019 r.

Nowa matryca stawek – po co została wprowadzona?

Wprowadzenie tych przepisów, miało na celu uproszczenie całego systemu. Zgodnie z nowym zarządzeniem obowiązuje jedna stawka VAT dla całych grup towarów. Oznacza to, że np. objęte wcześniej różnymi stawkami pieczywo obecnie posiada jedną, taką samą dla wszystkich wyrobów. Wraz ze zmianą przepisów postanowiono, że przedsiębiorcy zamiast stosować Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług z 2008 r. powinni wprowadzić w życie Nomenklaturę Scaloną oraz Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług – z 2015 r. Pierwsza z nich (NC) dotyczy towarów, natomiast druga (PKWiU) stosowana jest w odniesieniu do usług.

Zalety nowej matrycy stawek VAT

Celem wprowadzenia nowej klasyfikacji było przede wszystkim uproszczenie kwalifikacji poszczególnych grup towarów. Wielu przedsiębiorców uważało, że system ten jest zbyt skomplikowany i czasochłonny. Rozwiązanie wprowadzone w rozporządzeniu jest bardzo wygodne, jednak wymusiło na przedsiębiorcach konieczność weryfikacji zgodności obecnych stawek VAT z nowymi. Na szczęście, aby maksymalnie uprościć tą czynność podatnik może wnioskować o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej, w której określone są towary zakwalifikowane według normy CN lub PKWiU. Dzięki niej bez trudu można sprawdzić podział konkretnych dóbr oraz aktualną stawkę VAT.