Stawka godzinowa w 2021 r. wyższa, niż w poprzednim?

Początek roku, to zawsze czas, w którym wchodzą w życie nowe ustawy oraz zmiany w obowiązującym prawie – jedną z nich jest wzrost minimalnego wynagrodzenia. Podobnie jak w roku poprzednim również od stycznia 2021 r. wynagrodzenie zostało podniesione. W tym roku jego suma wzrosła o 200 zł więcej w porównaniu do oku 2020. Oznacza to, że obecnie najniższa pensja wynosi 2800 zł brutto, natomiast w roku poprzednim było to 2600 zł brutto.

Minimalna stawka godzinowa w 2021 r. – ile wynosi?

Zarobki to jedno z głównych kryteriów, którym kierujemy się przy wyborze pracy, dlatego też, tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko ile wynosi minimalna pensja miesięczna, ale również jaka jest stawka godzinowa. Zgodnie z informacją znajdującą się w Rozporządzeniu Rady Ministrów, wartość minimalnej stawki godzinowej dla umów cywilnoprawnych w 2021 r. wynosi 18, 30 zł brutto, co w porównaniu do roku poprzedniego daje o 1,30 zł więcej. Zmiany dotyczą również pracy na umowę zlecenie oraz umowy o dzieło. W przypadku tej pierwszej, wynagrodzenie za godzinę “na rękę” nie może być niższe niż 12 zł netto, natomiast w przypadku drugiej niż 15 zł netto.

Jak zmieniało się wynagrodzenie na przestrzeni lat?

Od kilku lat możemy zaobserwować, że minimalna pensja jaką otrzymujemy z roku na rok rośnie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wraz z nią wzrasta też inflacja, która na koniec 2020 r. wynosiła aż 3,4%. Wzrost inflacji wiąże się ze spadkiem wartości złotego, a co za tym idzie, mimo tego, że rośnie wynagrodzenie rosną też ceny produktów.

Duży wzrost wynagrodzenia najlepiej obrazuje zestawienie różnic między rokiem 2017, kiedy to pensja wynosiła 2000 zł brutto i rokiem 2021, gdzie najniższe wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto. Oznacza to, że na przestrzeni czterech lat suma ta wzrosła prawie o 1000 zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że w 2017 r. inflacja wynosiła około 2% natomiast na koniec 2020 już 3,4%.

Sprawdzając, ile powinna wynieść Twoja pensja, nie zapomnij zwrócić uwagi na rodzaj umowy, na którą jesteśzatrudniony, ponieważ kwota podstawowego godzinnego wynagrodzenia będzie się różnić w zależności od formy zatrudnienia.