Prowadzenie własnej działalności wymaga odpowiedniego przygotowania, a także bieżącego śledzenia i kontrolowania finansów, tak aby były zgodne z prawem i właściwe rozliczane. Jeśli chcesz zadbać o finanse od strony prawnej musisz przede wszystkim zająć się:

1. Kontrolą kosztów: wszystkie wydatki powinny być szczegółowo opisane i odnotowywane co miesiąc. Należy uwzględnić w nich również opłaty stałe takie jak czynsz, woda, prąd oraz jednorazowe, np. zakup materiałów biurowych lub sprzętu.

2. Przewidywaniem: co miesiąc sprawdzaj czy w kolejnym nie czekają Cię jakieś dodatkowe wydatki w firmie, np. regularny przegląd, zakup nowego oprogramowania, premie dla pracowników. W ten sposób oszacujesz o ile więcej pieniędzy trzeba będzie na to przeznaczyć.

3. Założeniem osobnego konta bankowego: pomoże zachować spójność, a bilanse pozwolą wykazać, że pieniądze firmowe przeznaczane są tylko na to czego potrzebuje firma.

Trzymanie się tych kilku wskazówek pomoże Ci utrzymać porządek, a jednocześni będzie stanowić dowód na to, że Twoje działania są zgodne z prawem. Jeśli nie masz wiedzy w tym zakresie to warto, chociaż na początku podjąć współpracę z biurem rachunkowym lub księgowym.