Prowadzenie własnej firmy to duże wyzwanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Na samym początku tworzenia przedsiębiorstwa wiele osób dopiero zagłębia się w temat oraz poznaje warunki oraz normy jakie dana firma będzie musiała spełniać. To właśnie na tym etapie najczęściej należy zastanowić się czy warto samodzielnie prowadzić księgowość, czy lepiej skorzystać z pomocy biura lub zatrudnić własną księgową.

W zależności od tego co wybierzesz warto dowiedzieć się jak dana usługa wygląda w praktyce.

1. Biuro rachunkowe: to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które powoli wchodzą na rynek. Pracownicy biura zajmą się finansami, a Ty dzięki temu możesz skupić się na rozwijaniu działalności, jednocześnie nie martwiąc się rachunkami.

2. Księgowy: sprawdzi się w biurach, w których zatrudnia się dużą liczbę pracowników, ponieważ tylko w ten sposób rozliczysz finanse na czas i rozprawisz się nawet z najtrudniejszymi sprawami. Warto jedank pamiętać, że w małej firmie, która dopiero się rozwija powinna wystarczyć pomoc biura rachunkowego.

3. Samodzielne rozliczenie finansów: nie wymaga żadnych szkoleń jednak od samego początku należy mieć świadomość, że zajmuje ono sporo czasu i może być stresujące. Jedocześnie przez cały czas możesz kontrolować wydatki i przychody firmy.

Wiedząc już jakie mamy możliwości warto sprawdzić również jakie zalety i wady ma samodzielne rozliczanie finansów w firmie.

Zalety:

  • mniejsze wydatki, rozliczając się samodzielnie możemy sporo zaoszczędzić,
  • więcej czasu, który możemy wykorzystać na rozbudowę firmy,
  • pełna wiedza na temat bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa,

Wady:

  • zarządzanie finansami zajmuje sporo czasu, który moglibyśmy poświęcić na ogólny rozwój firmy,
  • większe ryzyko związane z popełnieniem błędu,
  • w razie jakichkolwiek nieprawidłowości przy rozliczeniach winna będzie nasza
  • firma.

Podsumowując, jeśli masz małą firmę, posiadasz podstawową wiedzę w zakresie prowadzenia rozliczeń, a także wiesz, że będziesz rozliczać się przy pomocy Księgi Przychodów i Rozchodów, możesz spróbować samodzielnie rozliczać swoją firmę, przynajmniej na początku jej działalności. Pamiętaj jednak, że jeśli matematyka nigdy nie była Twoją mocną stroną, a Ty nie czujesz się na siłach, aby dokładać sobie kolejnych obowiązków to lepiej skorzystaj z pomocy biura rachunkowego lub księgowej.